Kontaktní telefon +420 773 279 861

Styly interiéru

Styl přírodní, rustikální - také nazývaný styl venkovských sídel mívá na podlaze kámen s kobercem, palubovku s kobercem nebo koberec přírodního charakteru, přírodní struktury v barvě dřeva, listů stromu či jiných rostlin, lýka, půdy lesa, louky (odstíny hnědé, zelené, terakoty, okru). Ostatní textilie (potahy, závěsy) bývají taktéž přírodního charakteru v bavlněném nebo lněném vzhledu, také v barvách výše uvedených. Obvykle jsou to jednoduché vzorované materiály, kostky, pruhy, kytky a různé motivy z přírody, lesa a motivy ze dvora. Nábytek bývá solidní z masivu, s patinou nebo matem. Doplňky mohou být drobnosti nasbírané v přírodě (šišky, spanadé větvičky, kus dřívka), venkovské starožitnosti, vhodné jsou i drobnosti z košatiny a plechu. 

 

 

Skandinávský styl bydlení slaví svůj návrat a odpovídá stylu mladého dynamického bydlení. Tento styl je mladistvě hravý a mnohostranný. Používá barvy jasně modré, teple červené, krémově bílé a nebojí se kontrastu. Vzory jsou výrazné, obvykle velké a optimistické. Mimo pruhů používá motivy velkých květů, velkých kostek, a ornamentů. Podlaha je obvykle dřevěná a krytá dominantně vzorovaným kobercem nebo bílým kobercem hrubšího stylu (berberem), případně vlněným kobercem s vysokým vlasem. Stěny jsou velmi zdobné, tapeta na stěně je přímo obraz. Nábytek bývá jednoduchy, funkční, vzdušný a často se používá ohýbané dřevo. Doplňky jsou kontrastem k jednoduchosti, bývají to kachlová kamna, gobelíny francouzského stylu, imitace italské fresky, malované truhly a skříně. 

 

 

 

 

Stále oblíbený pro svou veselost je styl mediteránní, pocházející z Provence, Andalusie, Toskánska, Spanělska. Na podlahách bývá kámen, palubovka nebo jednoduché ripsové, případně velurové kobercev barvě žluté, oranžové nebo v barvě střední modři. Stěny se malují do žluta, oranžova a barvy mají hrubý charakter: Hrubost se opakuje i na deskách stolů a kuchyňských skříní. Skříně jsou otevřené, nábytek bývá lehký kovový s výpletem nebo proutěný. Mimo koberce se používá velké množství textilu na ubrusy, závěsy a ležérně vypracované polštáře. Odvážnost panuje i v barvách a vzorech textilu. Vzory jsou výrazné, např. velké květy, lodě, ryby, ptáci, ale i geometrické vzory převzaté z tradiční keramiky. Vše je v teplých barvách od jemné žluté až po oranžovou a červenou. Často se v tomto interiéru potkáte s modrou barvou. 

 

 

 

Moderní styl s sebou nese flexibilitu slova,"moderní". Celý styl je neustále v pohybu, podle toho, jaké novinky přináší současná doba. V těchto interiérech je velmi málo nábytku, spíše je tam zastoupena veškerá technika, která ,,ulehčuje žití a práci". Také doplňky jsou studené, bývá použito hodně skla, kovu, napodobenin kůže a dřeva. Mnohdy se v tomto interiéru cítíte jako v pracovně nebo kanceláři. Na podlaze často bývá jako jediný zástupce textilu jednoduchý koberec v unibarvě nebo také často linoleum. Koberec je jediné teplo a příroda v tomto typu interiéru. Stěny nesou jedinou barevnost v interiéru, bílé stěny v kombinaci k různým odstínům šedomodré, šedé, studené žluté a studené zelené. 

 

 

 

Po otevření hranic se nám do interiéru vkrádá v dobrém slova smyslu tzv. mezinárodní globální styl nazývaný puristický. Je jednoduchy, klidný, přijemně ležérní a tvoří protipól proti uspěchanému, agresivnímu světu a útočné obchodní reklamě. Čerpá z jednoduchosti a klidu japonských zahrad a obydlí a přitom není nudný. Šarm a pohodu zde vytváří symbióza soužití starého s novým. Například je možno na části zdi ponechat zbytky starých tapet v kombinaci s malbou. Totéž pak splňuje patina na starém nábytku nebo vybledlá textilie. Tento styl bydlení použiívá často dlažbu, parkety nebo koberec. Barevnost je jednoduchá, používá různé odstíny v teplých barvách bilé, krémové, šedé, pískové nebo béžové. Charakteristický pro tento styl je volný prostor, tedy málo nábytku a také málo textilu. 

 

 

Vlivy různých zemí, mix Afriky, Indie, zemí Orientu, Číny apod., se promítají do exotického stylu. Podlahy pokrývají
orientální, čínské nebo
africké koberce se vzory, spíše výrazných barev. Nábytek se kombinuje solitérně a často je z vyřezávaného dřeva. Používají se také paravány, nízké stolky a interiér je doplněn mosaznými předměty. Stěny a textil jsou v tmavě červených, modrých, fialových a zlatých barvách. Většinou to bývají těžké tkaniny s ornamenty a pruhy, tkané v klasických vazbách brokátu a hedvábí. 

 

 

 

 

Zajímavý je postmoderní styl interiéru. Tento styl charakterizují velké kontrasty, např. barokní stůl se skleněnou deskou nebo jednoduché geometrické tvary na drahém hedvábném závěsu. Celý interiér byl podobné vysoké úrovně se smyslem kombinovat tradici s modernou. Koberec je tvůrčí prvek v interiéru. Při výběru koberce do většiny stylů vedou decentní barvy, klidné designy a jednoduché struktury povrchu koberce. Tímto mírným přístupem určitě nic nezkazíte. Chceme-li však nevýrazný interiér oživit a rozzářit, dokáže to nejlépe výrazný koberec.